peugeot rifter inceleme

Yeni Peugeot RİFTER Ticari Araç Fiyat ve Özellikleri

Ünlü FRANSIZ araç üreticisi PEUGEOT ticari araç sınıfında yepyeni ve üst sınıf bir model olan RİFTER ile pazardaki payını arttırmayı hedefliyor.

 

Peugeot yıllarca ticari araç pazarında uygun fiyatlı ve ekonomik yakıt tüketimli modeli Partner ile başarı ile yer aldı. Hem ticari işletmeler için bir yardımcı hemde aile etkinlikleri için bir yardımcı görevi gören bu yetenekli model artık tarih oluyor. Bütün büyük araba üreticilerinin yaptığı gibi peugeot’da artık yeni bir model ile ticari araç pazarına giriş yapmaya hazırlanıyor. Son derece modern bir tasarım ve yüksek teknoloji ile üretilmiş bu yeni ticari araç ilerleyen dönemlerde büyük ilgi çekeceğe benziyor. 2018 Cenevre otomobil fuarında ilk kez görücüye çıkacak olan bu model bir aksilik olmazsa eylül 2018’de ise satışa sunulacak. Aracın satış fiyatı ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmış değil, Fiyat açıklandığında konuya eklenecektir.

Rifter ne demek: ingilizce RİFT fiilinden türeyen bu kelime ” fark yaratan ” anlamında kullanılmıştır. Ticari olarak anlamlı sayılabilecek bu isimle bu araca sahip olanların diğerlerinden daha önde olacağı vurgulanmıştır.

 

Peugeot Rifter Motor Seçenekleri

Peugeot’un yeni ticari araç modeli Rifter eski model Partner’e göre oldukça farklı bir yapıya sahip olarak tasarlanmış. Öncelikle araç hem benzinli hem de dizel motor seçenekleri ile satışa sunulacak, motor güç seçenekleri olarak benzinli modeller 1.2 litrelik Pure Teknik benzinli motor seçeneği 110 beygir ve 5 ileri şanzıman seçeneği ile geliyor. 130 Beygir olan S&S motor seçeneği ise 8 ile otomatik şanzıman seçeneği ile tüketicinin beğenisine sunulacak. EURO 6.C emisyon normlarını karşılayacak şekilde geliştirilen bu yüksek verimlilikli motorlar ile hem tüketimden tasarruf edebilecek hem de çevre için çok daha az kirlilik yaratacaksınız.

Dizel motor seçeneklerinde ise 3 motor alternatifi söz konusu; bu motorlardan giriş seviyesindeki 75 Hp’lik BlueHDI olanı 5 ileri manuel şanzıman ile piyasaya çıkarılacak, Bir üst seviye olan 100 Hp’lik Blue HDI dizel motor seçeneği ise yüksek yakıt ekonomisi sunan S&S motor ile gelecek. En üst seviyede yer alan 130 Hp’lik Blue HDI motor seçeneği ise standart olarak 6 ileri manuel şanzıman seçeneği ile sunulacak ama bu modelde tam otomatik 8 ileri şanzıman seçeneği de opsiyonel olarak kullanıcının beğenisine sunulacak. Her iki motor seçeneğinde de partikül filtresi ve katalitik indirgeme sistemi teknolojisi kullanılarak  motorun emisyon çıkış değerleri minimum seviyeler indirilmiş.

 

Yeni RİFTER Tasarım Ayrıntıları

Yeni Rifter tasarım olarak tamamen baştan yaratılmış yepyeni bir araç konumunda ön kısımdan başlayacak olursak, ön ızgara daraltılarak ön tamponun alt tarafı ve sis lambalarının olduğu alan genişletilerek araca daha aktif ve modern bir görünüş verilmiş, motor kaputu ise yatay ve kısa tutularak sürüş ve manevra kabiliyeti en üst seviyeye çıkarılmış, aracın yan kısımlarında yer alan rüzgar yatakları ve kapı korumaları tasarım olarak birbirleri ile son derece uyumlu ve şık bir duruş oluşturmuş.  Ayrıca araç aile kullanımı göz önünde bulundurularak SUV segmentinden imzalarda taşımakta bu durumun en dikkat çeken göstergesi çamurluk kaplamaları, yüksek oturma seviyesi ve ön tampon gövdesinden ayrı tasarlanmış sis lambaları örnek gösterilebilir.  Aracın ölçülerine gelecek olursak yeni Rifter iki farklı gövde yapısı ile karşımıza çıkacak. 1. seçenek standart olarak 4.40 metrelik 5 koltuklu gövde, diğer seçenek ise 4.75 metrelik 7 kişilik long kasadır. her iki modelde de arka koltuklar katlanarak bagaj kapasitesi arttırılabilmektedir. Bu araçın üretimi ise Peugeot’un ispanya ve portekiz’deki fabrikalarında yapılacak.

 

RİFTER Ticari Aracın İç Tasarımı

Aracın direksiyonu son derece şık ve bir çok multimedya düğmesine ev sahipliği yapacak şekilde tıpkı bir SUV direksiyonu gibi tasarlanmış, Aslında bu SUV havası aracın iç kısımında komple kendisini hissettirmekte. Ön panelde yer alan göstergeler ise kullanıcı ihtiyaçlarını en ideal şekilde karşılayacak şeklide sade olarak tasarlanmış. Aracın ön panelde en dikkat çeken özelliği ise 8 inç büyüklüğündeki multimedya ekranı bu ekranı kullanarak aracın bir çok fonksiyonunu ve GPS özelliklerini yönetebilirsiniz. Araçta el freni kol şeklinde değil P düğmesi olarak yer almakta yani tek tuşla aracınızı sabitleyebileceksiniz. Yeni Rifter’in klima panelide son derece sade ve orta konsolun alt kısmında yer almakta.

Bir cevap yazın