Volvo – V60

Volvo-v60-hibrit-araba-elektrikli

Sağlam ve güvenilir otomobilleriyle tanınan İsveçli otomobil üreticisi Volvo, elektrikli otomobil dünyasına iddialı bir giriş yapmayı ve pastadan büyük bir pay elde etmeyi hedefliyor.

İlk olarak 2010 Paris Auto Show’da Volvo CEO’su Stefan Jacoby tarafından duyurulan ve 2012 yılı içerisinde satışa çıkarılması planlanan dizel-hibrid V60’ın Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacağı açıklandı.

Markanın en bilinen ve zaten tasarımıyla, teknolojik özellikleriyle ön plana çıkan modeli V60’ın karoseri üzerinde geliştirilen dizel-hibrid modelin emisyon değerinin kilometre başına 49 gram olacağı açıklanırken, otomobil tamamen elektrikle 50 kilometreye kadar yol alabilecek. Standart bir prizden 5 saatte tamamen şarj olabilen hibrid otomobilin, içten yanmalı turbo dizel motoru ise Volvo severlerin yakından tanıdığı D5 etiketli başarılı bir motor. 215 beygir gücündeki bu motorun maksimum tork değeri ise 440 NM. 6 ileri otomatik şanzımanla kontrol edilen bu güçlü motor V60 dizel-hibridin ön tekerleklerini hareket ettiriyor. Arka tekerleklere ise 70 beygir gücündeki bir elektrikli motor hareket veriyor. Otomobilin sahip olduğu lityum-iyon bataryaların 12kWh enerjisine sahip olduğu belirtiliyor.

Volvo-elektrikli-oto-araba-otomobil-sarj-ozellik

Güvenlik konusunda ise Volvo’nun V60 hibrit otomobilinin Euro NCAP sonuçlarını inceleyeceğiz.. Otomobil, şu ana kadar yapılan testlerde teste giren tüm elektrikli araçları geçmeyi başardı ve bu sınıftaki en güvenli hibrit otomobil olmayı başardı. Sonucun böyle olması hibrit Volvo‘nun bu konuda ne kadar ciddi ve ne kadar sağlam bir otomobil olduğunu da gösteriyor. Hem sürücü hem de yolcuların güvenliğini üst seviyede tutan bu otomobil 64 km / s hızda önden çarpışmalarda en az hasarı aldı.

volvo-v60-carpisma-test-euro-ncap-guvenlik

Tüm çarpışma testlerini başarılı bir şekilde tamamlayarak 5 yıldız almayı başaran V60 hibrit otomobil hakkında Volvo’dan Jan Ivarsson, V60 geliştirme aşamasında, tıpkı diğer tüm yeni otomobillerimiz gibi kapsamlı bir test programına maruz kaldı” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın