rimac c2

Rimac C2 – Elektrikli Performans Canavarı Süper Spor Otomobil

Cenevre otomobil fuarında görücüye çıkan Hırvat otomobil üreticisi Rimac’ın konsept olarak tanıttığı yeni elektrikli süper spor otomobili C TWO ile büyük işler yapmaya hazırlanıyor.

 

Elektrikli otomobil piyasasına her yıl yeni modeller girmeye devam ediyor. Bu elektrikli araba modellerinin çoğu ekonomik ve genel kullanıma yönelik modeller oluyorlar ama Rimac C2 modeli ile bu konuda tamamen farklı bir yol izleyerek ferrari, porshce, lamborghini gibi süper spor otomobil üreticilerine rakip olacak bir elektrikli araç geliştirmiş.

 

Rimac C2 muhteşem gücünü sağlayan teknik özelliklerine gelecek olursak, araç hareket kabiliyetini 4 tekerinde yer alan 4 ayrı elektrik motorundan almakta ve bu motorlar tam 1888 Hp güç üretmekte, aracın batarya kapasitesi ise 120 Kwh ve tek şarjla 650 KM yol katedebiliyor. Hızlanma konusunda ise tam bir canavar olan Rimac C2 0 – 100 Km hızlanmasını sadece 1.97 Saniyede tamamlıyor. Aracın maksimum hızı hakkında bir açıklama yapılmış değil ama kulislerde konuşulan rakam 412 Km olacağı yönünde motor gücü ve hızlanma verileri dikkate alındığında bu rakamın gerçekleştirilebilir bir hedef olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Araç şimdilik konsept olarak sergilenmekte ama şirkette yapılan açıklamada yakın zamanda bu araçtan 100 adet üretilerek tanesinin 1 milyon sterlin gibi bir rakama piyasaya sürülmesinin hedeflendiği belirtildi.

 

Bir cevap yazın