Prius

A Toyota concept car called the "Hybrid I", which uses a hybrid engine and drive-by-wire technology is seen at the British International Motorshow in London's Excel centre

 

Toyota – Prius

Motor

Araç üzerinde 1.8lt 99hp benzinli bir motor bulunuyor. Hacmine nazaran oldukça mütevazi bir güç üreten motorun maksimum tork değeri de 142Nm. Yani motor bundan 15 yıl öncesinin 1.6lt motorları civarı değerler veriyor. Belli li motor zorlanmamak üzerine tasarlanmış, zaten devir seven bir yapısı yok. Araç ilk çalıştığında benzinli motorun sesi duyulmayabiliyor, çünkü çalışmıyor! Park ettiğiniz yerden çıkarken sadece elektrikli motorun gücüyle çıkabiliyorsunuz. Ondan sonra benzinli motor devreye giriyor.

 

Batarya

Kanıtlanmış ve güvenilir NİMH teknolojisiyle geliştirilen yeni kompakt akü diğer tüm hybrid sistemlerden daha yüksek enerji çıkışı ( 27 kw ) ve daha yüksek kapasite sağlar. Enerji geri kazanımı, Yüksek perforsmanlı entegre soğutma sistemi tarafından daha da arttırılır.

Dayanıklılığı da şaşırtıcıdır; aracın ömrü boyunca kullanılabilir.Akü fren yaptığınızda kendini otomatik olarak şarj eder.

Yeni batarya 4.4kWh lityum iyon bataryaya sahip. 120 volt ile 3 saat şarj edebiliyorsunuz. Standart model ise 240-volt SAE J1772 ile 1.5 saatte şarj olabiliyor.

 

 

 

 

Bir cevap yazın