jaguar i-pace electric car

Jaguar’ın Elektrikli SUV Modeli I-PACE Sektörün Yeni Lideri Oldu

Tesla’nın uzun süredir liderlik ettiği elektrikli otomobil piyasasına güçlü bir model ile giriş yapan JAGUAR, performans konusunda bütün rakiplerini geride bırakan I-PACE ile zirveye göz dikmiş durumda…

 

İngiltere merkezli otomobil üreticisi JAGUAR ürettiği lüks konsepte hitap eden içten yanmalı otomobiller ile dünyaca ünlü bir marka ve bu konudaki liderliği hala devam etmekte. Elektrikli otomobiller konusunda ise doğru söylemek gerekirse firmanın daha önce adı hiç duyulmamıştı. Aslında jaguarın elektrikli otomobil yapmasının bu kadar ilgi çekmesinin asıl sebeplerinden biriside bu durum olabilir. Tanıtım konusunda ise yeni modelin lansman’ı için çekilen video’da Tesla Model X ile yarıştırılması ve rakibini geride bırakması ile bir anda bütün gözleri kendi üzerine çevirmeyi başarmıştır. Bu yarışa ait orijinal videoyu yazının sonunda bulabilirsiniz.

Şimdi gelelim jaguar’ın SUV kategorisindeki elektrikli otomobili İ-PACE’nin genel performansı ve özelliklerine; Araç iki sabit mıknatıslı senkron elektrikli motor ile hareket ediyor ve bu teknoloji Formula E yarış otomobili Jaguar I-TYPE’ta bulunan motorlar ile benzer teknolojiler kullanılarak üretilmiş yüksek performanslı motorlardır. Normal koşullarda maksimum 400 bg güç ve 696 Nm tork üretirler. Yüksek performansa sahip bu mükemmel araç avusturya graz’da yer alan Magna Steyr Otomotiv fabrikalarında üretilmektedir.

Tam şarj ile yaklaşık 480 KM menzili tüketebilen elektrikli araç 90 kWh kapasite gücündeki bataryası yüksek enerji yoğunluklu lityum iyon hücrelerinin bir araya gelmesinden oluşur. Yüksek performans koşullarına uyumlu tasarımı ve son teknoloji termal yönetim sistemi, uzun ömrü ve sürdürülebilir maksimum gücü destekleyerek elektrikli arabanızı uzun yıllar boyunca maksimum verim ile kullanmanızı destekler. Aracın yanında gelen 50KW hızlı şarj ünitesi ile aracınızın bataryasını 2 saat gibi kısa bir sürede tam kapasitede şarj ederek sürüş keyfinizi maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Gelelim en önemli konuya; HIZLANMA, evet elektrikli otomobillerin hızları ve menzilleri batarya kapasiteleri henüz çok gelişmiş olmadığı için çok yüksek olmayabilir. Ama hızlanma konusunda gösterdikleri performans bir çok ünlü spor otomobil üreticisini kıskandıracak seviyededir. Elektrik motorlarının harcadıkları elektrik enerjisinin %90’dan fazlasını hareket enerjisine dönüştürebilme kabiliyetleri sayesinde ürettikleri yüksek TORK sayesinde özellikle kalışlarda gösterdikleri muhteşem performans ile 0 – 100 KM süreleri sadece birkaç saniye ile sınırlı olabiliyor. işte jaguar i-pace‘de de durum böyle, araç SUV kategorisinde dolayısıyla kasası büyük ve ağırlığı 2 Tonun üzerinde olmasına rağmen 0’dan 100’e hızlanma süresi sadece 4.8 saniye gibi çok iyi bir zaman.

Yazımızın başında jaguar markasının lüks bir otomobil üreticisi olduğundan bahsetmiştik. İ-Pace’de bu lüks araç konseptinden payına düşeni almış ve hem iç dizayn olarak hem de teknolojik yetkinlikler olarak son derece donanımlı bir tasarıma sahip. Jaguar I-PACE’in Touch Pro Duo haber/eğlence sistemi otomobilin sahip olduğu tüm teknolojinin kontrol edilmesini kolaylaştırır. Standart olarak 4G Wi-Fi kapasitesi mevcuttur ve Apple CarPlay® ve Android Auto™ dahil olmak üzere bir dizi bağlantı özelliği dijital dünyayla daha kolay bağlantı kurulmasını sağlar.  Panoramik görüntüyü sevenler için ise bu aracın en önemli özelliklerinden birisi tavanın cam olmasıdır. Böylelikle yolculuğunuz esnasında aileniz manzaranın tadını çıkarabilir.

Jaguar I-PACE Fiyat Bilgisi

Bu muhteşem elektrikli aracı satın almak isteyenler ise kesenin ağzını biraz açmak zorunda çünkü 4 farklı donanım paketi ile satışa çıkan jaguar i-pace’nin anahtar teslim satış fiyatı 88.300 EURO’dan başlıyor. En üst modelin ise fiyatı 110 Bin Euro olarak belirlenmiş. Her ne kadar 4 farklı donanım paketi olsa da bütün modeller otomatik şanzıman ve EV400 motor seçeneği ile gelmektedir. Fiyat farkının oluşmasına sebep olan ayrıntılar ise jant, far, ses sistemi, koltuk döşemesi ve elektronik sürüş asistanının yetenekleridir.

Jaguar İ-PACE’nin Tanıtım lansmanı için çekilmiş Tesla Model X ile yapılmış yarışa ait video görüntüleri

center>

Bir cevap yazın