Hurda Araç Yasası Elektrikli Otomobillere Teşvik Olur mu ?

elektrikli-oto-tesvik-hurda-arac-yasa

 

Son Günlerde iyici tartışılmaya başlanan hurda arac indirimi yasası

Otomotiv sektöründe önemli gelişemeler ve dönüşümlerin yaşandığı şu günlerde eski otomobiller için de bir çalışma bir yasa gündem de ” hurda araç yasası “; ama bu yasa eski otomobilleri trafikten çektiği kadar trafiğe girecek araçlarıda ilgilendiriyor. Keza artık sadece fosil yakıtlı araçlar trafikte değil; alternatifler var elektrikli, hibrit, hidrojenli v.b. kullanıcıların eski arabalarını bu yasayla elden çıkarıp yerine bu yeni teknoloji otomobillerden birini tercih etme olasılığı neden olmasın. Bu yasa konusunda açıklama yapan bakan nihat ergün konuşmasında bu konuya değinmese de yasanın genel içeriğiyle ilgili ayrıntıların netleştiği ortada. İşte o açıklama :

Nihat Ergün, hurda araç destek paketine ilişkin, 20 yaş üstü araçların trafikte seyretmesinin doğru olmadığını belirterek, “Teknoloji çok değişti, yollar çok değişti” dedi. Ergün, hurda araçlara ilişkin sürecin 2014 yılında sonuçlandırılacağını söyledi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin  Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON) Gaziantep Şubesi’nin açılışına katıldı.
Ergün, açılışta bir gazetecinin “hurda araç destek paketiyle ilgili çalışmaların hangi aşamada olduğu” sorusuna, hurda veya yaşı dolmuş araçların trafikten çekilmesiyle ilgili çalışmanın devam ettiğini söyledi.
Bu çalışmada herhangi bir vergi teşviği olmadığına dikkati çeken Ergün, şöyle devam etti:
“Soru bu şekilde sorulduğu zaman da bakan arkadaşlarımız, ‘böyle birşey yok’ diyor. Evet, vergi teşviği yok. Buradaki amaç şudur, yaşı dolmuş, trafiği aksatan araçları trafikten çekmek. Bunun için daha önce bir uygulama yaptık. Bu uygulama ağır tonajlı araçlar, kamyonlar ve otobüsler için yapıldı. Şimdi de otomobillerle ilgili çerçeve oluşturmaya çalışıyoruz.”
Çalışma kapsamında aracı alınacak kişiye bedel ödeneceğini ifade eden Ergün, Türkiye’de üretilen yerli otomobili alması halinde de uygun kredi mekanizması oluşturabilmek için çalıştıklarını dile getirdi.
BAKAN ERGÜN TARİH VERDİ
Vergi indirimi ya da vergi teşviğinin sözkonusu olmadığını vurgulayan Ergün, “Ama nasıl olduysa bazı arkadaşlarımız soruyu bu şekilde sordukları için bazı bakan arkadaşlarımız da tabi özellikle vergi konusunda hassas bakan arkadaşlarımız, ‘vergi indirimi falan yok’ diyor. Çalışma başka bir çerçevede devam ediyor. İnşallah 2014’de sonuçlandıracağız, o zaman ilan ederiz” diye konuştu.
Alınacak otomobilin yaşına ilişkin değişik alternatifler olduğunu anlatan Ergün, şunları kaydetti:
“Araçların yaşına ilişkin alternatifler var. ’16 olsun, 20 olsun’ diyen arkadaşlar var. O civarda bir noktada devam eder. 20 yaş üstü araçların trafikte seyretmesi doğru değil, teknoloji çok değişti, yollar çok değişti. Kullanan için de trafiğin genel akışı için de önemli sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Bunları görüyoruz. Çevre açısından da olumsuzların devam ettiğini görüyoruz. Bunları bir bütün halinde değerlendiriyoruz.”
Ekonomi yönetiminin uzun süredir üzerinde çalıştığı hurda araç teşviklerine ilişkin detaylara ulaşıldı. Star’da yer alan habere göre, üç farklı tarifede toplam 2 milyon binek araç ortalama 5 bin TL ile desteklenecek.
  • 1985 model ve öncesi binek araçlar için 3 bin 500 lira teşvik öngörülürken aynı rakam
  • 85-90 yılları arası modellerde 5 bin lira olarak planlandı. Teknik düzeyde bulunan taslak çalışmaya göre
  • 90 ve 93 model arasında bulunan binek araçlardaki destek miktarı ise 6 bin 500 lira olarak tasarlandı. 

Bir cevap yazın