BMW_aktif-hibrit-araba-motoru

Hibrit Otomobillerin Geleceği Ne Durumda ?

chevy-volt-hibrit-araba-motor-yapisi

Hibrit otomobiller neden avantajlıdır…

Hibrit otomobil nedir ? Öncelikle onu açıklayalım ; hibrit otomobil klasik benzinli motora eşlik eden bir elektrikli motorunu bünyelerinde barındıran araçlardır… normal seyir halinde benzinli motor aracı hareket ettirirken ayrıca elektrik motorlarını besleyen aküleri şarj eder…

Elektrik motoru ise belli bir hızın altında veya aracın kalkışlarında benzinli motorun aşırı yıprandığı ve tüketim eğilimi gösterdiği durumlarda devreye giriyor, Böylelikle hem benzinli motorun ömrünü uzatıyor hem emisyon oranlarını düşürüyor, hem de daha ekonomik bir sürüş sağlıyorlar.

AMA Neden Tercih Edilmezler

hibrit otomobillerin üretimi otomobil üreticileri tarafından pek tercih edilmez, çünkü bu araçlarda hem benzinli hem de elektrik motoru birlikte kullanılır bu 2 motorun kendi maliyetlerinin dışında elektrikli motorun bataryası , ve bu 2 motorun uyumlu bir şekilde birlikte çalışması için gereken bağlantı ekipmanlarının maliyeti bu araçların fiyatının çok yüksek olmasına ve nihai tüketici tarafından tercih edilmemelerine sebep oluyor.

BMW_aktif-hibrit-araba-motoru

Sonuç !

İçten yanmalı motorların çevreye verdiği zarar artık ciddi boyutlara ulaştı, bu gerçeği üreticilerde, kullanıcılar da fark etmiş durumda elektrikli otomobil satışları istenilen düzeyde değil ama son dönemlerde bu araçların satışının önündeki en büyük 2 engel vergi ve menzil sorunu ciddi oranda aşılmış görünüyor.

vergi konusunda her geçen gün hem ülkemizde hem de dünyanın geri kalanında çeşitli teşvik amaçlı düzenlemeler yapılıyor, buna paralel otomotiv üreticileri de bu araçların menzilini geliştirmek için geliştirdikleri teknolojileri halka sunarken yeni gelişmeler içinse umut dolu açıklamalar yapmaya devam ediyorlar.

2014-Volkswagen-Jetta-Hybrid-engine

One Reply to “Hibrit Otomobillerin Geleceği Ne Durumda ?”

  1. ercan

    Merhaba,lithium ion batarya ile 6 lastikli,kampana içlerinde elektrik dinamoları ile hem elektrik şarj edecek 400 kg bataryaları,hemde yola devam edecek…Kesinlikle benzinli motor olmayacak rafa değil, papucu dama atılacak…Solar enerji ile entegre edilmiş olan modellerde olabilir.Japon teknolojilerinden çok 6 lastikli nostaljiler gördük.Teşekkürler.

Bir cevap yazın