Geleceğin Lastikleri Daha Eğlenceli Olacak…

gelecegin_lastikleri_gorucuye_cikti

 

Geleceğin Lastikleri İşte Böyle Olacak…

Güney Koreli lastik firması Hankook, otomobiller için geleceğin lastiklerini şimdiden tasarladı. Virajlarda şekil değiştiren ve hava şartlarına göre kılık değiştiren geleceğin lastiklerini görücüye çıkardı.

Eğer yakın zamanlarda yapılmış bir tasarım yarışmasını göz önüne alırsak geleceğin yüksek performanslı otomobil lastikleri bu videodaki gibi olabilir. Hankook adlı lastik üreticisinin Amerika’da düzenlediği yarışmaya ülke çapında birçok endüstriyel tasarım öğrencisi katıldı ve otomobil tasarımında lastiklerin önemini farklı açılardan ele aldılar.

Cincinnati Üniversitesi’nden Ben Zavala Tiltread adını verdiği tasarımı ile yarışmanın birinciliğini göğüsledi. Tasarladığı lastik birbirlerine paralel üç parçaya ayrılıyor ve her parça birbirinden bağımsız olarak çalışıyor. Yol durumuna göre ve eğim değiştikçe bu parçalar yükselip alçalarak yol tutuşunun sürekli sabit kalmasını sağlıyor. Ayrıca her parçanın kendine ait birer elektrik motoru bulunuyor ve parçalar yükselip alçaldıklarında bu motorlar yardımıyla farklı hızlarda dönüyorlar.

Yarışmaya destek veren Cincinnati Üniversitesi’nden profesör Ralph Zammit bu tasarımın şimdiye kadar bildiğimiz tüm verimlilik, ekoloji ve ulaşım ekonomisi kurallarını baştan yazabileceğini söylüyor ve ekliyor:

“Ayrıca bu yarışma tüm öğrencilerimizi hem dış dünyadaki gerçek problemleri gözlemleyerek tasarımlarını buna göre iyileştirmeleri için hem de tasarımlarında hammaddelerin kullanımını azaltmaları ya da geri dönüşüm uyulamaları için teşvik ediyor.”

Yarışmanın ikincisi olan Motiv adlı tasarımın sahibi Mark Hearn ise çok sayıda küçük parçadan oluşan bir arazi lastiği tasarlamış. İçlerinde hava olmayan bu parçalar her türlü sert yol durumuna uyum sağlayarak patlama riski olmaksızın ilerlemenizi sağlıyor. Üçüncü tasarım Miranda Steinhauser tarafından sunulmuş ve çevre dostu özellikleriyle jürinin oldukça ilgisini çekmiş. Tessela adını verdiği tasarımda tüm parçalar ayrı ayrı sökülerek değiştirilebiliyor ve böylelikle tüm lastiği değiştirmeye gerek kalmıyor bu da hem üretim fazlasını hemde atık oluşumunu azaltmış oluyor.

 

Bir cevap yazın