Elektrikli Uçak E-Fan Göklere Kanat Açtı.

elektrikli-uçak-e-fan-özellik

Havacılığın Dev Firamalarından AirBus Gökyüzünde Yeni Bir Vizyon Yaratmak İçin Ortaya Koyduğu Elektrikli Uçak Projesini Sonunda Halka Açıkladı…

Daha Önce kanatlarının üstüne güneş paneli yerleştirilen güneş enerjili uçağın dünya turu attığını hem yazılı hem de görsel basından öğrenmiştik. Elektrikli taşıtlar arasında uçaklar ne kadar geriden de gelse, havacılık sektörü arayı kapatmaya çalışıyor. Bunun son örneği Yolcu uçakları ile bilinen Fransız havacılık firması Airbus, elektrikli bir uçak üretti. “E-FAN” isimli proje her ne kadar deneysel de olsa, gayet güzel uçabiliyor.
E-FAN küçük, hafif ve oldukça sessiz bir uçak. Airbus mühendisleri bu araç ile bir saatlik uçuş maliyetini 55 dolar’dan 16 Dolar’a indirmeyi başarabilmişler. E-FAN elektrik kaynağı olarak, kanatlara yerleştirilmiş 120 küçük lityum-iyon pil kullanıyor. Kuyruğun iki yanındaki elektrikli pervaneler ise yeterli itişi sağlıyor. Pervaneler toplam 80 beygire denk güç üretiyor, bu da uçağın saatte yaklaşık 220 kilometre hıza çıkmasını sağlıyor. ve toplamda 160 km menzile erişebiliyor.
E-FAN şu anda  45-60 dakika arasında havada  kalabilyor ama Airbus bu süreyi artırmanın yollarını arıyor. Ayrıca daha gelişmiş modellerin hibrid bir sistem kullanması da düşünülüyormuş. En nihayetinde yapılmak istenen ise, elektrikli uçuş sistemlerinin yolcu taşımacılığında kullanılabilmesi.
eFan-hangar14-20130522_lo elektrikli-uçak

 

Bir cevap yazın