peugeot-7_1600x0w

Elektrikli Peugeot e-208 Teknik İnceleme ve Analiz

Otomobil dünyasının en çok satan modellerinden birisi olan Peugeot 208, 2019 Cenevre otomobil fuarında görücüye çıkan yeni elektrikli versiyonu ile çok yakında yollarda olacak.

Bu yıl elektrikli arabaların yoğun olarak tanıtıldığı Cenevre otomobil fuarında öne çıkan modellerden biriside Peugeot 208 oldu. Halihazırda piyasada satılan bir model olması ve benzinli, dizel seçeneklerinin olması sebebiyle piyasada bilinen bir otomobilin aynı isimle elektrikli modelinin çıkarılması aslında otomobil dünyası için yeni bir girişim denilebilir.

Peugeot’un yeni bir konsept model yerine 208’i elektriklendirmesi aslında birazda maddi sebeplerden dolayı olabilir. Son yıllarda sık sık duymaya başladığımız global resesyon kavramı otomobil şirketlerini masraflarını kısmaya zorluyor. Peugeot’da sıfırdan bir konsept tasarlayarak büyük bir maddi yükün altına gireceğine piyasada en çok tutulan ve yapısı itibariyle elektrikli olmaya müsait 208 modelini revize ederek elektrikli olarak piyasaya sürmeyi daha mantıklı bulmuş.

PEUGEOT e-208 ELEKTRİKLİ MODELİN ÖZELLİKLERİ

Peugeot’un yeni elektrikli modeli e-208, 50 Kw batarya ile satışa çıkarılacak aracın sürüş dengesini sağlayabilmek için uzmanlar bataryayı 2 parçaya bölerek orta ve arka bölüme eşit şekilde yerleştirmişler. İngiltere’de satışa sunulan araç için 8 sene boyunca batarya kapasitesinin %70’in altına düşmeyeceğine dair garanti de mevcut.Aracın bu batarya ile menzili ortalama 340 Km‘ki bu rakam Renault’un en çok satan modeli olan ZOE’nin 280 Km’lik menzilinin çok üstünde. Peugeot’un e-208 modeli bünyesindeki elektrik motoru ile 136 beygir gibi ciddi bir güç ve 260 Nm Tork üretebilecek. Bu rakamlarla aracın 0 – 100 Km hızlanması ise 8.1 saniye olarak belirlenmiş durumda.

Peugeot e-208 Batarya ve Motor Yerleşimi

Peugeot e-208 ev şarj ünitesi ile 20 saatte tam şarj olabilmektedir. kamusal alanlarda yer alan şarj istasyonlarında ise bu süre 8 saat, kamusal alanlarda yer alan hızlı şarj ünitelerinde ise %80’lik şarj için sadece yarım saat yeterlidir.

PEUGEOT e-208 TEKNİK DONANIM ve TASARIM ÖZELLİKLERİ

Peugeot yeni elektrikli modeli e-208 için yazının başında da belirttiğimiz gibi herhangi bir özel tasarım uygulamış değil, sadece aracın elektrikli olduğunu vurgulayacak bir kaç küçük ayrıntı mevcut o kadar. Onun dışında 2019 model 208 modellerinin genelinde kullanılan geniş ön ızgara ve far kenarlarından aşağı doğru kesintisiz devam eden yan rüzgar girişleri araca oldukça sportif bir hava katmış. Aracın boyutuna göre oldukça iri sayılabilecek 17″ aerodinamik alüminyum jantlar aracın yerden iyice yükselmesini sağlamış. Bu sayede aracı bozuk yollarda ve kırsal kesimde de rahatça kullanabilirsiniz. Tamamen dijital göstergelere sahip araçta göstergeler son derece sade ve kullanışlı, Göstergelerde Hız, Şarj kapasitesi ve menzil bilgilerine yer verilmiş ama siz isterseniz bunları özelleştirebiliyorsunuz.

e-208 kullanıcıları için özel geliştirilmiş mobil uygulama sayesinde kullanıcılar istedikleri zaman araçlarının durumunu görebiliyor hatta araçlarının klima ayarlamalarını bile yapabiliyorlar

Bir cevap yazın