Elektrikli otobüs ELECTRA izmir yollarında test sürüşünde.

elektrikli-otobüs-doruk-electra-izmir-istanbul

 

Eshot’a test amaçlı gelen elektrikli otobüs Doruk Electra

İzmir yeni bir teknolojik yenilikle tanışıyor, ” Elektrikli otobüs ”  Test amaçlı olarak izmir toplu ulaşım idaresi eshot’a gönderilen elektrikli otobüsler çeşitli hatlarda deneme sürüşlerine başladılar.

Kullanıcıların çevreyi kirletmeyen, ekonomik ve sessiz bu otobüslere ilgisi yoğun oldu. Bu Elektrikli otobüslerle ilgili bilgi aldığımız yetkili Türkiye’nin en çok satılan ve modüler bir yapısı olması nedeniyle işlevsel bir tasarıma sahip olan Doruk serisi otobüsler üzerinde geliştirildiğini söyledi, Doruk Electra ve teknolojisi ile ilgili “Egzos emisyonları sıfır, gürültü ve titreşim seviyeleri oldukça düşük olan Doruk Electra, Otokar olarak Ar-Ge konusunda ne kadar ilerlediğimizin de bir göstergesi…

Doruk Electra, 6-8 saat arasında tam şarj olsa da, onboard şarj ünitesi sayesinde duraklarda bekleme yaparken de kısa süreli şarj edilme imkanına sahip. Otobüs, ideal şartlarda tam şarj ile 280 km mesafe kat edebiliyor. Yoğun şehiriçi trafikte ve yolcu sayısının çok olduğu saatlerde ise, akü ömrünü koruyan yüzde 80 kapasite baz alınarak 170 kilometre menzil sunuyor. Ancak aracın menzilini gün içerisinde yapılan akıllı şarjlar ile yüzde 30-40 oranında artırmak mümkün.

Araç üstü (on-board) şarj ünitesi sayesinde ilave bir elektrik şarj altyapısına ihtiyaç duymayan Doruk Electra, sanayi tipi 3 faz elektriğin olduğu her yerde şarj edilebiliyor. Uluslararası güvenlik sertifikasyonu olan ECE R100-01 yönetmeliğine uygun Doruk Electra’da kullanılan aküler ise aşırı şarj, çarpışma, yanma ve kısa devre gibi durumlarda çevresine zarar vermeyen yüksek güvenlikli Lityum Demir Magnezyum Fosfat teknolojisine sahip. Daha temiz bir çevre, daha sessiz bir trafik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek verimlilik sağlayacak Doruk Electra’nın seri üretimine hazırız.” diye konuştu.

Bir cevap yazın