daf-elektrikli-kamyonlar

Elektrikli Kamyon Modelleri Yola Çıkıyor

Elektrikli araç piyasasının her geçen gün geliştiği günümüzde artık elektrikli otomobillerin yanında diğer araç grupları da piyasada boy göstermeye başlıyor. Kamyon üreticileri ise bu yarışta geç kalmış olsalar da son yıllarda oldukça iddialı modelleri ile piyasaya giriş yapmaya başladılar.

Kamyon üreticileri elektrik bataryalarındaki yetersizlikler sebebiyle yıllardır elektrikli kamyon üretimi konusunda fazla bir hamle yapamıyorlardı ama son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde artık kapasite ve dayanıklılık konusuna oldukça kaliteli elektrikli araç bataryası üretimi yapılabiliyor. Kamyon üreticileri de bu teknolojik gelişmelere paralel olarak son bir kaç yıl içinde ard arda elektrikli kamyon modellerini tanıtmaya başladılar. Piyasadaki bir çok büyük oyuncunun konsept yada nihai olarak model açıkladığı şu günlerde biz bu yazımızda 7 markanın elektrikli modelinin sizler için inceleyeceğiz, ilerleyen yıllarda yeni çıkacak modeller ve mevcut modellerde yaşanacak değişiklikler konusunda sitemizi takip ederek güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Elektrikli Kamyon Üretimi Yapan Global Markalar ve Modelleri

  • DAF – LF Electric
  • Ford – F Generation
  • MAN – eTGM
  • Mercedes – E Serisi
  • Renault – e-Tech
  • Scania – BEV
  • Volvo – F Serisi

DAF LF Electric Elektrikli Kamyon

Avrupa’da elektrikli kamyon üretimi ilk yapan firmalardan birisi olan MAN, özellikle belediye hizmetleri için kamyon modelleri geliştirmekte ve üretmektedir. Ürettiği elektrikli kamyonların test geliştirme sürecine oldukça özen gösteren firma pazar payını arttırmak için yeni çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

DAF LF elektrikli kamyon 3 fazlı elektrik kaynağı ile şarj edilmektedir, %20’den %80’e şarj olma süresi 6,5 saat olan bu kamyonun 0’dan %100 şarj olması için ise 12 saat gerekmektedir. yaklaşık 12 ton yük kapasitesine sahip bu model 282 kwh bataryasında depoladığı elektrik ile 260 kw elektrik motorlarını kullanarak tek şarj ile 280 km menzili katetebilmektedir.

Ford F Generation Elektrikli Kamyon

Henüz geliştirme aşamasında olan ve ARGE süreçleri ülkemizde yapılan Ford F serisi elektrikli kamyonlar eğer bir aksilik olmazsa 2030’lu yıllarda Avrupa yollarına boy göstermeye başlayacak, %100 elektrikli olarak üretilen bu model kullanım kolaylığı ve bakım maliyetlerinin azaltılması dahil bir çok tercih edilebilir özellik ile kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor

MAN eTGM Elektrikli Kamyon

2018 yılından veri yollarda olan, şehir içi mal dağıtımı için tasarlanan ve 185kwh batarya kapasitesine sahip bu elektrikli kamyon modeli 264kw elektrik motorları ile 190 km menzile kadar kullanıcılarına hizmet edebiliyor. Şarj süresi konusunda rakiplerinden biraz daha avantajlı konumda bulunan bu model 22 kW AC şarj soketi kullanılarak pil tasarrufu sağlayan yavaş şarj modunda yaklaşık 8 saat, 150 kW DC kullanarak yapılan şarj işlemi ise 1 saat kadar sürmektedir.

Mercedes E Serisi Elektrikli Kamyon

asırlık tecrübesi ile araç üretimi konusunda dünyanın önde gelen firmalarından birisi olan Alman otomotiv devi Mercedes, Elektrikli kamyon üretimi konusunda da olukça iyi işler yapmakta ve piyasada birden fazla model ile boy göstermektedir. Hızlı şarj, yüksek performans, akıllı sürüş, verimlilik gibi kavramları araçlarında en iyi şekilde uygulayan bu markanın kamyon modelleri ile ilgili öne çıkan bazı özelliklerini saymak gerekirse 200 km üstü menzile sahip hızlı şarj özelliği ile 160 kw şarj soketi ile %10’dan %90 seviyesine şarj olması sadece 1:35 sürmektedir.

Renault e-Tech Elektrikli Kamyon

Farklı tonaj ve sınıflarda elektrikli kamyon üretimi yapan ve 2019 yılından beri piyasada satışta olan modelleri olan Fransız otomotiv devi Renault, elektrikli modelleri ile bu alanda oldukça iddialı bir konumda bulunmaktadır. 3,1 tondan 26 tona kadar farklı modelleri bulunun bu marka farklı modellerin yanında bu araçları satın almak isteyenler için farklı finansman koşulları da sağlamaktadır. İster kredi ister kirala modelleri ile tüketicilere kolaylık sağlayan markanın elektrikli kamyon modelleri teknik özellik olarak ise rakipleri ile benzer detaylara sahip

Scania BEV Elektrikli Kamyon

Elektrikli kamyon üretimi konusunda son aşamada olan ve 375 kwh batarya grubu ile 410 kw elektrikli motorlarına güç sağlayarak 80 km/s sürat ile ortalama 350km’ye varan menzil vadeden bu marka 2023 yılında yollarda olacak. ilerleyen yıllarda 624 kwh batarya grubu ile daha uzun menzillere çıkmayı hedefleyen firma ilerleyen yıllarda daha farklı özelliklere sahip modellerle yollarda olacak

Volvo F Serisi Elektrikli Kamyon

Elektrikli kamyon piyasasına oldukça iddialı bir giriş yapan İsveçli üretici brüt ağırlığı 16,7 ton gibi bir kapasiteye sahip modelleri ile 300 km menzile kadar taşıma yapabiliyor. 200kw’lık bataryaları ve 130 kw’lık motoru ile oldukça verimli kullanım değerlerine sahip bu marka 150 kw’lık şarj soketi ile 2 saatte bataryalarını doldurabiliyor, 22kw’lık yavaş şarj soketleri ile de 11 saatte şarj olan Volvo elektrikli kamyon modelleri günümüzde bir çok Avrupa ülkesinde kullanımdadır.

Elektrikli araçlar ile ilgili güncel haberler ve teknik bilgiler için bizi tekrar ziyaret etmeyi unutmayın, merak ettiğiniz konularda yorum bölümünden sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın