araba-sarj

Elektrikli Araçlarla İlgili Kavramlar

Gosterge

Dikkat Edilmesi Gereken Kavramlar ve Bilinmesi Gereken Teknik Terimler…

Aslında Her cep telefonu kullanıcısı elektrikli araçlarla ilgili kavramlara kolaylıkla aşina olabilir ama biz genel olarak basitçe bir açıklayalım…

Menzil :

Aracın tek şarjla gidebileceği en fazla mesafe – yol. Bu değer günümüz araçlarında ortalama 180 KM dir.

Şarj Süresi :

Aracın bataryalarını doldurmak için gereken süre.

Not : Fabrika çıkış verilerinde verilen değer bazen % 80’lik kısmın dolumu için geçen süreyi ifade eder. Çünkü kalan % 20 ‘lik kısmın dolumu uzun sürdüğü için otomobil üreticileri süreyi kısa göstermek için bu yola başvururlar. Araba alırken bunu mutlaka sorun.

Batarya :

Araçta elektrik enerjisinin depolandığı kısım – bir nevi depo – bu bataryalar cep telefonlarıyla hemen hemen aynı teknolojiye sahiptirler. (lityum-iyon)

Voltaj :

Aracı şarj ederken kullanacağınız gerilim değerini belirtir ki elektrikli arabalar genelde 380 – 400 v arası şarj edilir. Ama hepimizin bildiği gibi evlerimizdeki prizlerde 220 volt elektrik vardır. işte bu yüzden evde olsun dışarıda olsun şarj istasyonlarına ihtiyaç duyarız.

Ortalama Tüketim :

Bu araçlar da bu değer kilowatt – KW  cinsinden olup genelde 10-15 KW / 100 KM ‘ dir. Bu değer de yaklaşık olarak 100 kilometrede 2-3 tl gibi bir rakama tekabul eder.

Eğer elektrikli otomobil almak istiyorsanız. öncelikle bu araçların hala şehir dışına çıkacak menzile sahip olmadıklarını bilmeniz gerekir. Ama şehir içinde kullanım içinse gayet idealler.

Mesela sabah evinizden çıkıp işe gidebilir, gün içinde bir kaç yere uğrayabilir, akşamda ailenizle yemeğe,sinemaya veya akraba ziyaretine gidebilirsiniz…

Ford C-MAX

araba-sarj

Bir cevap yazın