Elektrikli-Kangoo-Express-ZE

Elektrikli Araçlarda Hedef Değişti.

elektrikli-Renault_Fluence_Z.E

Oyak Renault, beklenen talebi görmeyen elektrikli otomobili renault fluence’nin üretimini durdurdu rotasını diğer modellere çevirdi. .

2010 yılında açıkladığı vizyon planında Elektrikli otomobillere 4 milyar euro yatırım yapacağını açıklayan Renault’nun hedefleri israil‘li ortağının batmasıyla zor girdi.Fransız otomovtiv devi, Türkiye’de üretilen ilk elektrikli otomobili Fluence Z.E.’nin üretimini durdurmaya karar verdi.

Renault’nun yeni stratejisi doğrultusunda 2010 yılında Oyak Renault’nun Bursa tesisindeki bantlardan inmeye başlayan Fluence Z.E.’nin üretimi 2013’ün sonunda sessiz sedasız sona erdi.

Türkiye’de üretilen ve avrupa da büyük pazar başarısı beklenen ilk elektrikli aracının macerası 3 yıl sürdü. Renault’un üretimi durdurma kararı alırken elektrikli araçlara beklenen talebin gelmemesi etkiliydi. 2009’da Fluence Z.E.’nin Bursa’da üretileceğini duyuran Renault’un hedefleri büyüktü.

Şirket, fluence Z.E. modelinden yılda 20 bin adet üreteceğini, talebin artması halinde bu rakamı 30 bin adede kadar çıkarabileceklerini açıklamıştı. Oyak renault’ya en büyük sipariş ise İsrail’den gelmişti.

Oyak Renault, İsrailli otomotiv şirketi Better Place’yle yaptığı anlaşmaya bağlı olarak İsrail ve Danimarka’ya 5 yılda 100 bin adet elektrikli Fluence ihraç edecekti. Ancak tahminler tutmadı, Avrupa ülkelerinden elektrikli Fluence’a istenilen sayıda sipariş gelmedi.

Türkiye’de 215 adet satıldı

İlk yerli elektrikli araç olma özelliğinede sahip model , Türkiye’de de rağbet görmedi. Türk halkının 2012 yılının ortasında tanıştığı ve ‘10 liralık elektrikle Ankara’ya gitmeyi’ planladığı Fluence Z.E.’den bugüne kadar 215 adet satıldı.

Peki dünyanın en pahalı benzinini kullanan vatandaş neden tercihini 100 km’de 2.5-3 lira yakan elektriklilerden yana kullanmadı?

Elektrikli araçlar için altyapı sorununun çözülememesi yani yeterince şarj istasyonunun kurulamaması en büyük sıkıntı oldu. Uzun süren batarya şarj süreleri ve kısa menzil de satışları olumsuz etkiledi.

renault-elektrikli-otomobiller

Renault, yeni stratejisinde  daha uygun fiyatlı ve ticari segmentteki modellere ağırlık verecek. (Zoe Z.E., Twizy Z.E. ve Kangoo Z.E.) bu modellerden  Zoe ile Twizy, bu yıl satışa sunulacak. kangoo’nun ise satışa sunulma tarihi henüz net değil.

Elektrikli-Kangoo-Express-ZE

Tahminler tutmadı

Renault CEO’su Carlos Ghosn, 2020’de elektrikli araçların toplam pazarın yüzde 10’unu temsil edeceğini öngörüyordu. Hedefi 500 bin elektrikli Renault satmaktı. Ancak satışlar tahminlerin çok altında. Elektrikli otoların toplam satışı Avrupa’da 14 binde kaldı.

Elektrikli Renault Fluence evdeki 220 voltluk prizle 6-8 saatte şarj edilebiliyordu. Otomobil tam şarjla 185 kilometre yol katedebiliyor ve maksimum 130 KM/Saat hıza ulaşabiliyordu…

Bir cevap yazın