Elektrikli Arabalara Genel Bakış

elektrikli-arabalar

Elektrikli arabalar benzin motoru yerine elektrik motorları ile hareket sağlarlar. Dışarıdan bakınca bu arabaların elektrikle çalıştığını anlayamazsınız. Çoğu zaman elektrikli arabalar benzinli arabaları dönüştürerek yapılmaktadır bu yüzden anlamak iyice imkansız hale gelir. Elektrikle çalışan bir araba kullanırken yapısı ile ilgili size bir fikir verebilecek tek unsur neredeyse tamamen sessiz olmasıdır.

elektrikli-araba-protos

Şarj Maliyeti ve İstasyonları

Elektrikli arabalar yaygınlaştıkça Şarj için aynı benzin istasyonları gibi hızlı şarj üniteleri kurulacaktır. Evde bataryanın dolması normal şarj istasyonları ile 8 saat civarındayken bu zaman dilimi hızlı şarj istasyonlarında 30 dk. civarında olacaktır. Araç sahibi Kablosunu araca bağladıktan sonra, bir kredi kartı ya da özel bir kartla araçlar şarj edilebilecek. Dolayısıyla şarj istasyonlarının kurulmasının türeticiye ek bir maliyeti olmayacaktır, altyapı kendiliğinden zaten oluşacaktır.

Ne Kadar Sıklıkla Şarj Etmeliyiz-Bataryalar ne kadar dayanır.

2 Bin batarya ömrü olduğu bilinen bir elektrikli araç her gün bir kez şarj edilirse ve 100-150 kilometre gidilirse, yaklaşık olarak 6 yılda aküler ömürlerini dolduracaktır. Ama bu, akülerin son ömürleri. Pratikte akü bir aşamadan sonra yıpranıp, daha çabuk deşarj olmaya başlar. Araba 150 kilometre gideceğine, 100 kilometre gitmeye başlar, bunun sonucu 4-5 senede bir akü değişimine ihtiyaç olabilir.

electric-car-charger

Düşük Maliyetlerle Düşük Emisyonlar

Genişletilmiş menzilli elektrikli otomobil günlük 60 km’lik sürüş (yılda 22.000 km) dikkate alındığında yıllık 1.700 litre benzin tasarrufu sağlayacaktır. Başlangıç karşılaştırması olarak: Elektrikli bir  aracın işletme maliyeti km başına yaklaşık 0.02 € iken litresi 1.16 € olan benzin kullanıldığında bu maliyet km başına 0.09 €’dur. Diğer bir deyişle elektrikle çalışan otomobilin kilometre maliyeti geçerli yakıt fiyatları üzerinden klasik benzinli aracın kilometre maliyetinin beşte biridir.

Elektrikli Araç Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Elektrikli arabalarda Benzinli yada Mazotlu araçlarla arasında çokda fazla bir uçurum olmayacak. Örnek olarak verirsek eğer  Renault tarafından Türkiye’de üretilen ilk ve Tek yerli elektrikli araç olan Fluence Z.E fiyatı yaklaşık 26 bin Euro (56 bin TL) olacak. Aylık pil kirası ise 79 Euro (170 TL) ile Avrupa’ya parelel olacak araç 100 kilometrede gündüz 2.5 TL, gece ise 1.5 TL’lik elektrik harcayacak.

Elektrikli Aracın Avantajları

Yakıt tasarrufu (düşük hızlarda daha yüksek tasarrufu)
Daha az sera gazı salınımı
Çift motor sayesinde daha yüksek performans
Petrol ve petrol türevi yakıtlara bağımlılığın azalması
Orta-uzun vadede elektrik enerjisi üretiminde alternatif temiz enerji kaynaklardan faydalanma ihtiyacı, artan ARGE yatırımları
Çok sessiz motor avantajı

Elektrikli Aracın Dezavantajları

Satınalma maliyetinin yüksek oluşu
Pil dolayısı ile daha ağır araçlar
Ömrünü dolduran pil değişimi dolayısı ile dönemsel ekstra maliyet
Şarj noktalarının henüz yetersiz olması

Bir cevap yazın