Elektrikli Araba da Üretim için Aranan Babayiğit Bulundu…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli elektrikli otomobil üretimi konusunda aradıkları babayiğidi bulduklarını belirterek, “Önümüzdeki günlerde bunu kamuoyuna duyurmayı düşünüyoruz. Yerli otomobilimizi üretecek firmaya 100 milyon liraya kadar destek vereceğiz” dedi.

yerli-elektrikli-otomobil-uretimi-basliyor

Türkiye’nin gelecekte önemli otomobil üreticilerinden biri haline gelmiş olacağını dile getiren Işık, Bu süreçte zorluklarla karşılaşmamak için her türlü çabayı sarf ettiklerini kaydetti. Uçak üretiminde karşılaşılan hataların tekrar yapılmaması gerektiğini ve bunun için de çok dikkatli bir çalışma yaptıklarını vurgulayan Işık, şunları kaydetti:
“Şu anda dünyada genel anlamda 3 tür otomobil üretimi gerçekleştiriliyor. Biri içten yanmalı, konvansiyonel dediğimiz otomobiller, diğeri Hybrid diye bildiğimiz içten yanmalı motora destek olan bir elektrikli motor barındıran elektrikli araçlar, diğeri de tamamen elektrikli otomobiller. İçten yanmalı motorlarda dünyada artık bir kapasite sorunu oluşmaya başladı. Orada rekabet etmek çok kolay değil. Bunu biliyoruz, farkındayız ve çok dikkatli davranıyoruz. Yani dünyanın gidişinin tersine bir adım atmak istemeyiz. Bizim üzerinde yoğunlaştığımız, somut adım attığımız alan elektrikli otomobiller.”

100 MİLYON LİRAYA KADAR DESTEK

TÜBİTAK’ın bir çağrıya çıktığını ve bu çağrının ilk aşamasının geçildiğini hatırlatan Işık, ikinci aşamaya geçen ve başvurusunu yapan firmalar arasında da değerlendirmelerin yapıldığını bildirdi. akan Fikri Işık, elektrikli otomobilin üretimi noktasında artık son aşamaya gelindiğini belirterek, “Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki Türkiye, aradığı babayiğidi buldu. Önümüzdeki günlerde bunu kamuoyuna duyurmayı düşünüyoruz. Yerli otomobilimizi üretecek firmaya 100 milyon liraya kadar destek vereceğiz” dedi.

ASIL ALAN HYBRID

Türkiye’nin yerli otomobil markası oluşturma hususunda yoğunlaşması gerektiği alanın Hybrid olması gerektiğini dile getiren Işık, bu alanda da çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Işık, “Yani elektrikli otomobil konusunda somut adımlar atıldı ama Hybrid otomobiller konusunda çok dikkatli bir çalışma yürütüyoruz. Bu konuda da ne yapacağımızı seçimlerin ardından yoğun bir şekilde gündemimize alacağız” diye konuştu.

İLK AŞAMAYI 10 PROJE GEÇTİ

TÜBİTAK, geçen yılın Temmuz ayında yaptığı açıklamada yüzde 100 Ar-Ge desteği verilecek yerli elektrikli araba üretimi çağrısına 20 proje başvurusu yapıldığını ve bunlardan 10’unun ilk aşamayı geçtiğini duyurmuştu. “Elektrikli Araba Teknolojilerinin Geliştirilmesi” başlıklı çağrıya 20 proje başvurusu gelmiş ve başvurular üniversite, kamu ve özel sektör kuruluşlarının oluşturduğu Proje Yürütücüsü Kuruluşları (PYK) ile Elektrikli Araç Üretici Kuruluşlarının (AÜK) oluşturduğu konsorsiyumlar tarafından yapılmıştı.

PROJELERİN 12’Sİ OTOMOBİL İÇİN

Üretilecek elektrikli aracın segmenti yurt içi ve yurt dışı pazar imkanları ve rekabet şartlarına göre üretici kuruluşlar tarafından belirlenmişti. Tamamı yerli firmalar tarafından yapılan başvurular arasında 12 otomobil, 3 hafif ticari araç, 2 otobüs projesi yer almış, 3 projede ise segment belirtilmemişti. Sonuç olarak TÜBİTAK’a yapılan 20 proje başvurusu mali ve teknik olarak değerlendirilmiş, yapılan değerlendirme sonunda 10 proje elenirken, kalan 10 proje “Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi” çağrısının ikinci aşamasına başvurmaya hak kazanmıştı.

 

Bir cevap yazın