bmw-ix3-front-panel

BMW İX3 Elektrikli SUV Modeli İle Çin Pazarına Açılacak

2018 yılında piyasa da kendisini gösteren elektrikli araba modellerinden birisi de BMW’nin yeni konsept SUV modeli İX3 oldu.

 

Çin’de düzenlenen  Beijing Motor Show’da ilk kez kullanıcıların karşısına çıkan BMW’nin yeni elektrikli SUV modeli İX3 eğer bir aksilik olmazsa 2020 yılında piyasaya sürülecek.  Bu yeni elektrikli araç son günlerde açıklanan diğer büyük markalar Tesla Model X, Jaguar I-PACE ve Audi E-Tron modelleri gibi SUV kategorisinde olacak. BMW’nin piyasada satışta olan mevcut X3 modelinin makyajlanmış hali olan bu elektrikli araba BMW’nin çin’de yer alan Shenyang fabrikasında üretilecek.

 

BMW İX3 Teknik Özellikleri

Araç henüz konsept olduğu için özellikleri kesinleşmiş ve resmi olarak açıklanmış değil ama Beijing Motor Show’da şirket yetkililerinin yaptığı açıklamalara ve piyasadaki rakiplerin sunduğu özelliklere göre BMW İX3 içinde standart olarak bazı şeyler söyleyebiliriz. Aracın SUV kategorisinde olması sebebi ile 4×4 olacağı beklenmekte, ayrıca şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda 70 Kw bataryaya sahip olması beklenen aracın, 530 Hp gücünde elektrik motorlarına sahip olacağı söyleniyor. 400 Km menzile sahip olacak aracın hızlı şarj özelliği ile 150 Kw’lik şarj istasyonlarında yarım saatten kısa sürede şarj olabileceği belirtiliyor.  Araçta batarya grubunun güvenliği için batarya sıcaklık kontrol ve soğutma teknolojisinin olacağı ise resmi olarak açıklanmış.

 

BMW İX3 Tasarım Özellikleri

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi bu araba X3 modelinin makyajlanmış hali, araçta öne çıkan en önemli farklılık ise aracın detaylarında kullanılan gök mavisi renk olduğunu söyleyebiliriz. Ön tamponun genişletilerek tek parça olarak sunulması ise araca daha ferah bir görüntü vermiş. Şarj portunun sol ön tekerle kapı arasına yerleştirildiği araçta yan spoiler ve arka tamponda yer alan difüzörlerin de gök mavisi renkte olması güzel bir ayrıntı olmuş. Aracın iç tasarımı ve donanımı ile ilgili bir açıklama ise henüz yapılmış değil.

BMW yeni elektrikli SUV modeli içinde henüz bir fiyat açıklaması yapmadı ama aracın tasarımında X3’ün kullanılmış olması, üretimin Çin’de yapılacak olması ve 2 yıl sonra üretiminde kullanılacak teknolojilerin maliyetindeki düşüş hesaplandığında fiyatının, kendisi ile benze özelliklere sahip 80 Bin €’luk Audi E-Tron’dan daha az olacağı ve tahminimizce 65 – 70 Bin € arasında olması son derece kuvvetlidir.

Araçta üretim sürecinde kullanılan en önemli unsurlardan birisi ise Beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi, son derece kompakt tasarımıyla dikkat çekiyor. Elektrik motoru, şanzıman ve güç elektroniği artık tek bir parça halinde gruplandırılıyor, bu da onları farklı araç mimarilerine entegre etmeyi çok daha kolay hale getiriyor. Ayrıca, modüler yapısı, bunların gerekli performans seviyelerine ve mevcut alanlara uyarlanabilmesini sağlıyor. Dikkat çeken bir diğer unsur da, elektrik motorunun üretim aşamalarında nadir elementlere ihtiyaç duymamasıdır. Böylelikle BMW Grubunun çevrecilik anlayışı ile de uyumlu bir üretim süreci sağlanmış olmaktadır.

Bir cevap yazın