Audi E-tron Elektrikli SUV

Audi E-TRON için Ön Satış İle Siparişleri Almaya Başladı

Alman otomotiv devi AUDİ 2015 yılında konsept olarak tanıttığı elektrikli otomobili E-Tron’u 2018 yılı içinde satışa sunacağını açıkladı. Bu araca öncelikli olarak sahip olmak isteyenler ise 1000 sterlinlik bir ödeme ile ön sipariş verebilecekler.

 

Son yıllarda Tesla’nın adını sık sık duyduğumuz elektrikli otomobil piyasasında aslında bütün markaların bir elektrikli model geliştirme çabası var ve büyük markalar bu konuda işi üretime kadar getirmiş durumdalar bunun son örneği ise bu yıl içinde ilk elektrikli SUV modelini satışa sunacak olan Audi olacak. Audi piyasası yeni gelişmekte olan SUV kategorisinde bir araç geliştirerek aslında rekabet konusunda biraz kendisini kolaya almış desek yanılmış olmayız. Bu kategorideki en önemli 2 rakibi Tesla Model X ve Jaguar I-PACE her ne kadar zorlu rakipler olsalar da fiyatlarının yüksek olması, teknik destek ve altyapı gibi konularda Audi’nin 1 adım gerisinde sayılırlar.

 

Audi E-TRON Teknik Özellikleri Hakkında Bilgi

Audi E-TRON’un bilinen teknik özelliklerine gelecek olursak; aracın en büyük özelliği hızlı şarj olabilmesi diyebiliriz. 500 KM menzile sahip olması beklenen bu araç 150Kw’lik hızlı şarj istasyonlarında sadece yarım saat içerisinde %80 kapasite ile şarj olabiliyor. Ayrıca Audi yöneticilerinin yaptıkları açıklamaya göre evlerimizde bu araçları şarj edebilmemiz için cep telefonlarında olduğu gibi kablosuz şarj sistemleride geliştirme aşamasındaymış. Audi’nin içten yanmalı araçlarında görmeye alıştığımız QUATTRO teknolojisini elektrikli araçlara da uyarlayarak E-QUATTRO isimli yeni bir teknoloji geliştirdiği yönetim tarafından doğrulandı ve bu sistemle E-TRON 4×4 çekiş özelliğine sahip olacağı açıklandı. AUDİ’nin Brüksel’de yer alan Nötr Karbon fabrikasında üretilecek olan otomobilin toplam 4 kıtada 250 ayrı araç ile 3 milyon kilometreden fazla bir mesafede test sürüşüne tabi tutulacağı yönetim tarafından belirtildi.

 

Audi E-TRON Satış Fiyatı Ne Olacak?

Aracın satış fiyatı ile ilgili yönetim tarafından henüz kesin bir bilgi verilmezken, kulislerde konuşulan iddialara göre Q7 ile yakın bir bantta olacağı düşünülmekte ülkemizde Q7’nin VERGİSİZ NET satış fiyatının 80 Bin € civarında olduğunu göz önünde bulundurursak E-TRON’un da bu fiyatlardan satışa sunulacağını söyleyebiliriz.  Bu rakam 150 bin €’luk Tesla Model X ve 88 Bin – 110 Bin aralığında satışta olan Jaguar I_PACE’nin altında bir fiyat olmasıyla Audi’ye iyi bir avantaj sağlayacaktır.

Audi’nin araç geliştirme müdürü Dr Rudiger Chmielewski; Audi E-TRON’un bir SUV modelinden beklenen her türlü özelliği en iyi şekilde karşılayacağını dile getirerek araçın far aydınlatmalarında MATRİX OLED teknolojisi kulanılacağını belirtti. Dr. Chmielewski açıklamasında ayrıca elektrikli araçların satış başarısının en önemli unsurunun şarj istasyonları olduğuna dikkat çekerek bu istasyonların yaygınlaşmasının hızlanması ile bu araçlar olan talebin de artacağına dikkat çekti.

2 Replies to “Audi E-TRON için Ön Satış İle Siparişleri Almaya Başladı”

 1. Onur

  Öncelikle Elektrikli Araçlarla ilgili yeni hesaplar görmek son derece mutluluk verici.
  Ancak ufak bir düzeltme yapmadan geçemeyeceğim.
  I Pace ve Tesla nın Avrupa dışında üretildiğini yazmışsınız.
  Ancak I Pace Avusturya da üretiliyor
  Tesla da Hollanda ya parçalar şeklinde geliyor ve montajı da Avrupa sınırları içinde oluyor
  İyi ve elektrikli günler

Bir cevap yazın