tubitak-yerli-elektrikli-araba-proje-kazanan-belli-oldu

Araba Üretiminde Final Aşamasına Gelindi.

yerli-elektrikli-otomobil-uretimi-basliyor

KAZANANIN hükümet tarafınan 100 milyon TL teşvikle ödüllendirileceği TÜBİTAK destekli elektrikli araç projesinde finale Hema Endüstri (Magna), Karsan, Isuzu, Derindere, Hisarlar ve Malkoçlar isimli şirketler kaldı.

Hükümetin, ‘Ortak çalışın’ diyebileceği belirtiliyor.

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın ‘yerli otomobi üretimi konusunda aradığımız babayiğiti bulduk’ açıklamasının ardından gözler TÜBİTAK destekli elektrikli araç projesinde finale kalan projelere çevrildi. Kazananın Hükümet tarafından 100 milyon TL teşvikle ödüllendireceği projede finale kalan 6 proje; Hema Endüstri ve Magna ortaklığı, Karsan, Isuzu, Hisarlar, Malkoçlar ve Derindere’den oluşuyor. Kazanın mart ayında açıklanması beklenen projede hem elektrikli otomobil hem elektrikli ticari araç modelleri yer alıyor.

Hema Endüstri, Magna’nın Mila modelinin üzerinde geliştirdiği elektrikli otomobille finale kalırken, Karsan ise New York için geliştirdiği taksi projesinin elektrikli versiyonu ile finale adını yazdırdı. Isuzu ve Hisarlar ticari araç, Malkoçlar ve Derindere ise elektrikli otomobil projeleriyle yer aldılar. Projede yer alan firmalara yakın kaynaklar kazananın tek bir projeden oluşmama ihtimalinin olduğunu da belirterek, “Pil, yakıt hücresi, elektrik motorunu ortak yapın diyerek, paylaşıma yönlendirebilirler” açıklamasını da yapıyor. TÜBİTAK, geçen yılın Temmutz ayında yaptığı açıklamada yüzde 100 Ar-Ge desteği verilecek yerli elektrikli araç üretimi çağrısına 20 proje başvurusu yapıldığını ve bunlardan 10’unun ilk aşamayı geçtiğini duyurmuştu. ‘Elektrikli Araç Teknolojilerinin Gelişirilmesi’ başlıklı çağrıya 20 proje başvurusu gelmiş ve başvurular üniversite, kamu ve özel sektör kuruluşlarının oluşturduğu Proje Yürütücüsü Kuruluşları (PYK) ile Elektrikli Araç Üretici Kuruluşlarının (AÜK) oluşturduğu konsorsiyumlar tarafından yapılmıştı.

20 projeden 6’ya indi

Üretilecek elektrikli aracın segmenti yurt içi ve yurt dışı pazar imkanları ve rekabet şartlarına göre üretici kuruluşlar tarafından belirlenmişti. Tamamı yerli firmalar tarafından yapılan başvurular arasında 12 otomobil, 3 hafif ticari araç, 2 otobüs projesi yer almış, 3 projede ise segment belirtilmemişti.
Sonuç olarak TÜBİTAK’a yapılan 20 proje başvurusu mali ve teknik olarak değerlendirilmiş, yapılan değerlendirme sonunda 10 proje elenirken, kalan 10 proje “Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi” çağrısının ikinci aşamasına başvurmaya hak kazanmıştı. Bu 10 proje arasından da 6’sı finale adını yazdırmıştı.

Bir cevap yazın